معرفی

جغد یک فریم‌وورک HTML، CSS و JS واکنشگرا، اول موبایل و زبان-دوست است و به توسعه‌دهندگان سراسر جهان کمک می‌کند تا وب‌سایت بهتری را راحت‌تر بسازند.

جغد چیست؟

جغد یک فریم‌وورک HTML، CSS و JS‍ است که به طراحان و توسعه‌دهندگان وب کمک می‌کند تا در زمانی کوتاه‌تر پروژه‌های واکنش‌گرای خود را با رعایت استاندارد‌های متریال دیزاین گوگل طراحی و پیاده‌سازی کنند.
این فریم‌وورک متن‌باز است؛ به این معنی که برای استفاده از آن نیاز به پرداخت هزینه‌ای نمی‌باشد و هر کس می‌تواند با توجه به نیاز‌های خود، محتویات آن را تغییر دهد. متن‌باز بودن جغد همچنین باعث می‌شود تا روند عیب یابی و یا بهبود آن سرعت ببخشد چرا که سازندگان آن تمامی توسعه‌دهندگان سراسر جهان خواهند بود.

جغد شامل دو بخش اصلی است:

  • joqd.css – یک فریم‌وورک CSS

  • joqd.js – یک فریم‌وورک javaScript

در کنار جغد، یک آیکون‌ست به نام گربه نیز وجود دارد که یک فونت‌آیکون و جعبه‌ابزار CSS است. همچنین، جغد برای اجرای دستورالعمل‌های javaScript خود، به کتابخانه‌ی jQuery وابسته است.


سازندگان جغد

جغد توسط اعضای باشگاه رایانش ایکا ایجاد شده است.

ستاره کریمی

ستاره کریمی

ستاره دانشجوی مهندسی نرم افزار هست و از سال ۸۵ در زمینه front-end فعالیت میکنه. علاقمند به web intelligence هست، داره سعی میکنه تا وب رو خیلی هوشمند بکنه. ستاره یکی از بنیانگذاران و مدیر باشگاه رایانش ایکا است و راه رو برای همه روشن میکنه.

جاوید ایزدفر

جاوید ایزدفر

جاوید دانشجوی نرم افزار هست و چند سالی میشه که وارد حوزه وب شده. دوست داره همیشه چیزای جدید رو امتحان کنه و با چالش های جدید روبرو بشه. یکی از بنیانگذاران باشگاه رایانش ایکا هست و همیشه هوای تازه کارا رو داره. جاوید دوست داره یه تغییری به فضای وب ایرانی بده و همیشه توی سرش کلی ایده داره.